Na początek kontekst historyczny: wydarzenia z 1968 roku mają w Leuven swój specyficzny koloryt. Właśnie w tym roku następuje podział tutejszego KUL-u (Katholieke Universiteit Leuven) na część flamandzkojęzyczną (która pozostała w Leuven) i francuskojęzyczną (która wyrzucona została do pobliskiego Louvain la-Neuve). Jak wyraził to jeden z uczestników alternatywnych obchodów, podstarzały jegomość z czarno-czerwoną flagą (o którym później), maj 68 doprowadził w Leuven do flamandyzacji miasta i czegoś na kształt językowej czystki, o czym oczywiście dzisiaj nikt woli nie pamiętać.
Jeśli chodzi o koloryt sytuacyjny, impreza na pierwszy rzut oka przypominała tradycję punk pikników . Zasadnicza różnica to brak punków, sporo młodziutkich (jak to w Belgii, gdzie studia rozpoczynają się wcześniej) studentów, no i dominacja czerwieni w krajobrazie politycznym. Kilka rozmów ze 'straganiarzami' pozwoliło zauważyć, że zasadnicze napięcie wśród celebrujących stanowiła opozycja między zwolennikami maoizmu i leninizmu (COMAC
Przebywanie na odległość rewolwerowego strzału z maoistami było doświadczeniem na tyle egzotycznym, że postanowiliśmy powtrzymać się od zbyt nerwowych reakcji i oddać się rozmowom z sąsiadami. Były one zdecydowanie przyjemniejsze niż słuchanie przemówień, w których podkreślano potrzebę walki o 'komunistyczną alternatywę', która motywować miała studentów w Paryżu, ale i, o dziwo, w Pradze i Warszawie...Oczywiście, walka trwa - czego dowodem nieustannym od lat jest Kuba (i doskonałe wskaźniki niskiej umieralności niemowląt, mające być dowodem wyższości tejże nad Belgią). Po przemówieniach weteranów, otoczonych wianuszkiem młodzieży z COMAC - koncert. Grupa Clochard zaprezentowała irlandzki folk, okraszony dość profesjonalnie wykonanym tańcem ludowym młodych maoistów (tańce etniczne przeżywają w Leuven rodzaj renesansu).
Gdy wszystko wydawało się przesądzone, pewną nadzieję na rozruszanie sytuacji wzbudził jegomość około 60 z ponad 2 metrową flagą anarchosyndykalistyczną i proporcem CNT. Niestety próby komunikacji skończyły się fiaskiem, gdyż człowiek również oddał się tańcom (wraz ze wspomniana flagą). Unikając pochopnych ocen, można powiedzieć, że problemy komunikacyjne był spowodowane nie tylko alkoholem - choć trzeba przynać też, że jako jedyny ze spotkanych osób sformułował dość trafne spostrzeżenie, że w maj '68, zawłaszczony w Leuven przez maoistów 40 lat później, był czymś zupełnie innym....
Flamandzcy młodzi maoiści dość dobrze wpisują w klimat kraju, w którym socjalizm jest bardziej realny pod wieloma względami niż był on w krajach byłego bloku wschodniego. Ich kontestacja przypomina tylko, jak zauważył jeden z moich rozmówców, na codzień sprzątający budynki uniwersytetu, że socjalizm ten z daleka pachnie establishmentem - i pewnie dlatego czytanie Mao nie szokuje tutaj nikogo. To także lekcja po maju' 68.